II. világháborús események Madocsa térségében
II. világháborús események Madocsa térségében
Mint Magyarország többi települése, így 1944 áprilisáig Madocsa sem tapasztalt közvetlenül a háború eseményeiből. Az itt élő hozzátartozókban azonban még közvetlenül élt és vérzett a doni harcokban hősi halált halt, eltűnt vagy megsebesült áldozatok emléke. A szövetségesek amerikai 15. légi hadserege valamint az angolok 205. bombázó csoportja 1944. április 3-án intézett támadást magyar területeken fekvő célpontok ellen. Célpontjaik között szerepeltek repülőgépgyárak, olajfinomítók, vasúti csomópontok, de ezzel egy időben megkezdődött a Duna elaknásítása is, hogy ezzel akadályozzák a németek Dunán folyó hadianyag szállítását. Ennek következtében számtalan hajó süllyedt el a megyével határos Duna-szakaszon és sok civil hajós veszítette életét a folyamba telepített aknák robbanásaitól.
A csendőrség jelentése szerint Madocsánál az első ellenséges tevékenységet 1944. április 13-án tapasztalták, amikor egy a Duna felett alacsonyan repülő aknarakó repülőgép tüzet nyitott a fedélzeti fegyvereivel két kikötött vízimalomra, majd aknáit a Bölcskénél telepítette a folyam medrébe 40-50 méter magasról. A nyár folyamán több aknát is semlegesítettek a hartai oldalon. Több esetben találtak a település környékén leszórt röplapokat és az ellenséges gépekről lehulló felszerelési tárgyakat, amelyek kárt a településen nem okoztak.
A földi harcok 1944 októberében érték el a települést, amikor a solti-hídfőben folyó harcok felerősödtek. Madocsánál a magyar 1. tábori tüzérosztály építette ki állásait a Duna irányába, a tüzérek is a településen voltak elszállásolva. Madocsát jelentősebb veszteség ekkor nem érte.
A Tolna megyét elfoglaló szovjet csapatok 1944. november 30-án érték el Madocsát, ahol még mindig az 1. tábori tüzérosztály két ütege, valamint a magyar 42. gyalogezred egyik zászlóalja volt beásva. A november 30-ról december 1-re virradó éjszaka lefojt harcokban 17 magyar katona esett el, feltehetően a fenti alakulat ok katonái voltak. A visszaemlékezések szerint a magyar katonák közül többet is borzalmasan megkínzott állapotban találtak meg a part menti erdőben. A szovjet veszteség nem ismert.
A madocsai füves repülőteret a szovjet 17. légi hadsereg bombázó-, vadász- és csatarepülő-ezredei 1944 decembere és 1945 márciusa között használták. Innen hajtották végre bevetéseiket a Balaton és Budapest térségében folyó harcokban a német és magyar célpontok ellen az amerikai gyártású, de szovjet személyzettel repülő kétmotoros Douglas A-20 Bostonok és a szovjetgyártású egymotoros Iljusin Il-2-es csatarepülőgépek. A Jakovlev Jak-9-es, Jak-1-es és Jak-3-as, valamint a Lavocskin La-5-ös és La-7es vadászrepülőgépek folyamatosan indultak innen bevetéseikre. A repülőtér üzemelésének mintegy négy hónapjában harmincnál több szovjet repülőgép semmisült meg a bevetésből visszatérve vagy felszállás közben bekövetkező balesetekben.
Az egyik, a települést is érintő baleset 1945. február 3-án történt. A késő délutáni órákban bevetésről visszaérkező Lavocskin La-5-ösöket és Ilsusin Il-2-eseket hirtelen leszálló talaj menti köd fogadta. Kétségbe esetten igyekeztek megtalálni a leszállómezőt azonban ez nem mindenkinek sikerült. Négy Il-es sikeresen hasra szállt a falu közelében, azonban három La-5-ös vadászrepülőgép megsemmisült, kettőnek a pilótája hősi halált halt, harmadikuk sérülés nélkül úszta meg gépének megsemmisülését.
A két hősi halált halt pilóta közül a fehér „23” oldaljelű Lavocskin La-5-össel repülő Zacsinjajev alhadnagy gépének szárnyával az Öreg utca 284. (ma Fő utca 31. sz.) egy alacsony fordulóban elakadt a háztetőben. A gép a ház udvarába csapódva felrobbant. A leomló tetőszerkezet maga alá temette egy 5 éves kislányt, Csepreghi Juliannát, aki halálos sérüléseket szenvedett ez által.
A katasztrófák során mintegy húsz fő a szovjet pilóták és a műszaki személyzet közül. Őket előbb Madocsán, majd később a dunaföldvári szovjet hősi temetőben helyezték végső nyugalomra.
Forrás:
Tálosi Zoltán – Háborús évek 1941-1945; Légiesemények és harcok Tolna megyében